High School

High School Wrestling Sign-Up/Practice Info:

The first practice will be immediately after school on Monday, November 18th, 2019 . The High School Team will practice Monday through Friday after school until 5:30 PM through the conclusion of the season.

Parent Meetings will be held by Coach Shaft on November 1st, 6th, and 8th in the Holt High School Wrestling Room at 6 PM. Athlete rules and expectations will be provided at this time.

The Holt School District athletic participation fees apply.

Coaches:

Head Coach – Rocky Shaft

Asst. Head Coach – Stan Granger

Asst. Coach – Ben Holtry

Schedules & Results:

VARSITY: 2019/2020

Nov. 18: First Official Practice
Dec. 11: Okemos (Away)
              Varsity wins 78-0
Dec. 14: Garden City Duals
              Vs. Flat Rock 76-0
              Vs. Thurston 78-0
              Vs. Divine Child 77 to -1
              Vs. Canton 61-12
              Vs. Linden 45-21

Dec. 18: Waverly (Home)
              Rams beat the Waverly warriors 69-0 while raising gifts for the Toys for Tots organization.
Dec. 20/21: N. Canton/ Ohio Inv.
              Holt squad places 9th out of 49 teams 
Jan. 8: Everett (Away)
              d
Jan. 11: Franklin, Ind. Duals
              Rams who went 5-0
Jan. 15: East Lansing (Away)
Jan. 18: Holt Inv.
              We took First Place!
Jan. 25: Romulus Rumble Tournament
             Varsity A went 5-0 on the day.
             Holt vs Airport 69-6 (Win)
             Holt vs Redford 68-9 (Win)
             Holt vs Livonia Stevenson 69-12 (Win)
             Holt vs Dearborn Heights 49-18 (Win)
             Holt vs #10 Westland John Glen 40-28 (Win)
Jan. 29: Dewitt (Home)
             Holt rams dropped a close dual to Dewitt 29-35
Feb. 1: TBD
Feb. 5: Grand Ledge (Home)
            70 to 5, Rams put on a thumping!
Feb. 8: C.A.A.C. Meet Okemos (Away)
            First Place, Co-Champions with Dewitt
Feb. 12: Team Districts
            Rams won against Jackson and Battle Creek Lakeview
            Jackson
            Battle Creek Lakeview 43-15 (Win)
Feb. 15: Individual District
            Placers: R. Mosher 3rd in 103
                           M. Lopez 4th in 103
                           Z. Platte 3rd in 112 
                           D. Phelps 2nd in 130
                           C. Lennon 2nd in 135
                           R. Thompson 2nd 140
                           R. Granger 1st in 152
                           N. Bremer 2nd in 160
                           I. Smith 3rd in 171
                           J. Terrell 2nd in HWT
Feb. 19: Team Regional
Feb. 28/29: Team State
Mar. 6/7: Individual State
Mar. 13: Banquet

VARSITY II: 2019/2020

Nov. 18: First Official Practice
Dec. 11: Okemos (Away)
              Varsity wins 78-0
Dec. 13: Lakewood
Dec. 14: Garden City Duels
              Vs. Garden City 66-18
              Vs. Gross Ile 66-6
              Vs. Wayne 72-12
              Vs. Linden 52-20 (loss)
              Vs. Canton (loss)
Dec. 18: Waverly (Home)
              Rams beat the Waverly warriors 69-0 while raising gifts for the Toys for Tots organization.
Dec. 20/21: Gull Lake Inv.
              Varsity B  places 6th out of 16 teams
Jan. 8: Everett (Away)
Jan. 11: Holly Inv. CANCELLED
Jan. 15: East Lansing (Away)
Jan. 18: Holt Inv.
Jan. 22: TBD
Jan. 25: Forest Hills
              Varisty B going 1-4 today wrestling some solid squads and gaining some great high level experience placing 5th overall.
              Holt vs Battle Creek Lakeview 21-51
              Holt vs. Allendale 48-28
              Holt vs. Forrest Hills 18-58
              Holt vs. Stony Creek 34-41
              Holt vs. Montross 3-74
Jan. 29: Dewitt (Home)
              Holt rams dropped a close dual to Dewitt 29-35
Feb. 1: TBD
Feb. 5: Grand Ledge (Home)
Feb. 8: C.A.A.C.J.V. Meet
            Many Wrestlers went undefeated taking First, Second and Third
Feb. 12: Team District
Feb. 15: Holt J.V. Inv. 2
            Placers: S. Hosford – 3rd place
                           H. Tran – 5th place
                           K. Bentley – 1st place
                           D. Hafke – 2nd place
                           N. Johnson – 4th place
                           T. Liles – 1st place
                           T. Wilson – 2nd place
                           J. Beatty – 4th place
                           T. Lenon – 3rd place
                           C. Thompson – 1st place
                           C. Hodges – 1st place
                           T. Hafke – 1st place
                            J. Bremer – 2nd place
                           M. Tanner – 1st place
                           F. Smith – 1st place
                           C. Newman – 1st place
                           C. Crepeau – 2nd place
Feb. 19: Team Regional
Feb. 28/29: Team State
Mar. 6/7: TBD
Mar. 13: Banquet